PROBLÉMY SO ZASPÁVANÍM? 7 TIPOV PRE SLADKÉ SNY

01-02-2024

Patríte aj vy medzi 62% populácie, ktorá máva problémy so spánkom? Pripravili sme si pre Vás niekoľko skvelých tipov a trikov, vďaka ktorým sa vyspíte doružova.

PROBLÉMY SO ZASPÁVANÍM? 7 TIPOV PRE SLADKÉ SNY

Patríte aj vy medzi 62% populácie, ktorá máva problémy so spánkom? Pripravili sme si pre Vás niekoľko skvelých tipov a trikov, vďaka ktorým sa vyspíte doružova.

#1 Dodržujte pravidelný spánkový režim. Pre telo je veľmi dôležité, aby vedelo kedy môže spánok očakávať. Ak budete chodiť do postele vždy v rovnaký čas, oveľa ľahšie sa Vám bude zaspávať a zasa na druhú stranu, vstávanie v rovnakých hodinách Vám zabezpečí, že sa budete zobúdzať odpočinutejší a plný energie do nového dňa.

#2 Buďte cez deň fyzicky aktívny. Či už je to hodinové cvičenie v posilňovni alebo vybehnutie schodov miesto použitia výťahu, náročnejšia (hoci krátkodobá) fyzická aktivita behom dňa pomáha telu lepšie si v noci odpočinúť. A nielen vtedy. Endorfíny, ktoré sa behom cvičenia do krvi vyplavujú zlepšujú náladu a robia deň krajším okamžite. Ale pozor, cvičeniu krátko pred spaním sa radšej vyhnite.

#3 Pozor na kofeín a alkohol.  Káva, kola alebo niektoré čaje obsahujú veľa kofeínu, ktorý pôsobí presne opačne ako by sme si priali, pokiaľ práve potrebujeme zaspať. Vo všeobecností platí, že posledné zvyšky kofeínu z krvi miznú až po 8 hodinách a preto sa radšej svojmu obľúbenému nápoju podvečer vyhnite. Podobne je to aj s alkoholom. Hoci sa môže zdať, že alkoholické nápoje do istej miery uspávajú, výskumy dokázali, že alkohol v krvi negatívne ovplyvňuje spánkové fázy a tým aj kvalitu samotného spánku.

#4 S jedlom opatrne. To, že jesť ťažké jedlá pred spaním nerobí žiadnu dobrotu je dávno známe. V ríši potravín ale môžeme nájsť aj nositeľov sladkých snov akými sú napríklad teplé mlieko s medom, ktoré obsahuje aminokyseliny a vápnik podporujúci tvorbu melatonínu – hormónu spánku. Pokiaľ ste pred spaním predsa len hladní, bezpečnou voľbou sú mliečne a sojové produkty alebo celozrnné pečivo.

#5 Dožičte si ráno dostatok svetla. Slnečné svetlo krátko po vašom prebudení výrazne ovplyvňuje to, ako sa Vám bude večer spať. Ľudské telo istým spôsobom každý deň resetuje svoje vnútorné hodiny a práve slnečný svit je ten nástroj, ktorý mu k tomu neomylne slúži už tisícky rokov. Pred spaním ale so svetlom opatrne. Žiarivé monitory počítačov a displeje mobilných telefónov vedia telo spoľahlivo presvedčiť, že je ešte deň.

#6 Zútulnite si spálňu. Spálňa je miesto pokoja a odpočinku a podľa toho by mala aj vyzerať. Ak máte tú možnosť, vypracte z nej všetky haraburdy, ktoré do nej nepatria. Pohodu v posteli vie vykúzliť aj aromaterapia.  Vonné oleje z levandule a harmančeka sú známe tým, že zútuľňujú prostredie a priaznivo pôsobia pri zaspávaní.

#7 A samozrejme nezabúdajte na kvalitný matrac. Posteľ je v domácnosti rozhodujúcim kusom nábytku a málo čo tak ovplyvní kvalitu Vášho spánku ako práve matrac v nej. Pokiaľ sa Vám lepšie leží na pohovke v obývačke ako v posteli, niečo určite nie je v poriadku. Správny matrac s vankúšom poskytuje oporu krku a chrbtici v akejkoľvek polohe a zabezpečuje tak výborný odpočinok a regeneráciu počas noci.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa