RECEPT NA ŠŤASTNÝ SPÁNOK VÁS I VÁŠHO DIEŤAŤA

01-02-2024

Uložiť dieťa na spánok je niekedy najzložitejšou časťou dňa. Zdá sa, že deti sú nezničiteľné s dobre utajeným zdrojom energie a pri čítaní rozprávok na dobrú noc zaspíme skôr než ony. Problémy s nespavosťou a odmietaním spánku v útlom veku však môžu mať neskôr vážne následky. Ako im predchádzať a naučiť dieťa spať?

RECEPT NA ŠŤASTNÝ SPÁNOK VÁS I VÁŠHO DIEŤAŤA

Hurá do spánkova

Pripravte sa spolu s dieťaťom na fázu spánku. Ideálne 20 – 30 minút pred uložením do postele už nepúšťajte žiadne desivé či nepríjemné filmy, nenechávajte ho ani pred TV reláciami, ktoré by mohli dieťa rozrušiť a prebrať ho. Ak ste zvyknutí čítať rozprávky na dobrú noc, neobmieňajte ich príliš často. Nové príbehy vzbudzujú u detí pozornosť, ktorá im sťažuje zaspanie.

„Mamíííí!“

... ak sa ozve tento povestný, legendami opradený výkrik len čo ste vykročili z detskej izby, nebežte hneď späť. Vyčkajte chvíľu. Za tento čas si dieťa uvedomí, žeby malo spať a že zrejme spíte aj vy. Rovnako môže zaspať počas čakania samo od seba. Výhra!

Na nočnom výlete po byte 

Môže sa však stať, že ak nejde hora k Mohamedovi, pôjde Mohamed za horou. Malá silueta v temnote bytu vás môže vyplašiť, pravdepodobne však pôjde „len“ o vašu ratolesť. Ak dieťa vylezie z postele a vyberie sa za vami až do vašej izby, pokojne a milo mu vysvetlite, že teraz je čas spánku a odprevaďte ho do jeho postele. Využite obľúbené hračky. Povedzte mu, že tento macko je magický a nič zlé sa mu s ním nemôže stať.

Pre kvalitný spánok

Po všetkej tej nadľudskej námahe, ktorú ste vynaložili na uspatie drobca je potrebné, aby sa vyspal naozaj dobre. Pozornosť venujte najmä výberu matracu. Špeciálne detské matrace sú konštruované tak, aby prispievali k správnemu vývoju detskej chrbtice. 

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa