Psychológia spánku 2: Tajomstvo powernap-u

01-02-2024

Krátky spánok počas dňa poznali už naši starí otcovia. Ak do daného rituálu zakomponujeme vedu, vznikne nám z toho skvelý nástroj na znovunadobudnutie energie počas dňa.

Psychológia spánku 2: Tajomstvo powernap-u

V minulej časti sme si priblížili ako sa ľudské telo správa počas spánku a povedali sme si čo-to o spánkových fázach. Zo spomínaných poznatkov čerpá aj staro-nová technika v zahraničí zvaná ako Power Nap, teda krátky spánok počas dňa. V zásade sa nejedná o žiaden revolučný objav, krátkeho šlofíka poznali už naši starí otcovia. Aby sme však zo spánku počas dňa vyťažili čo najviac, povedzme si čo o tejto technike hovoria vedecké výskumy.

Power Nap

Podstatou Power Nap-u je maximalizovanie pozitívneho efektu spánku v čo najkratšom čase. Štúdia na Flinders University v južnej Austrálií skúmala pozitívne vplyvy krátkeho spánku na človeka. Výsledky ukázali, že už 10 minútový spánok so sebou prináša benefity vo forme zníženej únavy a lepšieho výkonu. Najlepšie výsledky boli dosahované pri spánku trvajúcom 30 minút. Podobne štúdia na Düsseldorfskej univerzite ukázala, že už 6 minútový spánok má merateľne pozitívny vplyv na pamäť.

Závery štúdií

30 minútový spánok počas dňa teda môže byť to pravé, čo Vás preberie a dodá Vám energiu, či už ste vyčerpaní náročnou fyzickou prácou alebo si potrebujete oddýchnuť od učenia na skúšky. Spánok cez deň však nemusí mať iba pozitívny efekt.

Na čo si dať pozor?

Problém nastáva pri spánku dlhšom ako 30 minút. Telo sa po polhodine dostáva do fázy hlbšieho spánku a prebudenie v tomto stave je spojené s vysokou únavou a slabosťou. Navyše môže hlbší spánok počas dňa rozhodiť Váš spánkoví rytmus a spôsobiť nespavosť keď to najviac potrebujete – v noci.  Nastavte si preto budík maximálne na 30 minút a vstaňte okamžite ako zazvoní. Dlhší spánok je kontraproduktívny a viac Vás unaví ako osvieži.

Kofeínové zdriemnutie

Kofeínove zdriemnutie je trik ktorý posúva Power Nap na vyššiu úroveň.  Kofeín ako taký totiž nenadobúda svoju účinnosť hneď, ale približne za pol hodinu. Káva alebo čaj tesne pred zdriemnutím nám teda zabezpečí pohodlnejšie prebúdzanie v ten pravý čas a znásobí pocit získanej energie.

Ako teda na to?

  • Nájdite si pohodlné, ničím nerušené miesto. V prípade, že nemáte po ruke posteľ, postačí aj kreslo alebo kancelárska stolička
  • V prípade, že máte tú možnosť vypite si kávu, čaj alebo cocacolu kvôli obsahu kofeínu, ktorý Vás ľahšie zobudí
  • Nastavte si budík na 25 minút (maximálne 30)

Ako to už býva, každý človek má svoje vnútorné hodiny nastavené trocha inak. Preto je najlepšie vyskúšať, aký ma krátky spánok účinok práve na Vás. Možno sa práve PowerNap stane vašou obľúbenou technikou na získanie energie počas dňa.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa