NEDOSTATOK SPÁNKU Z VÁS ROBÍ “HORŠIEHO“ ČLOVEKA. PREČO JE TO TAK?

01-02-2024

„Ešte 5 minút a pôjdem do postele“, už dávno nie je výhovorkou len malých detí. Ešte jeden e-mail, ešte chvíľka na sociálnej sieti, ešte dopozerám film. A ráno na seba ledva pozeráte v zrkadle.

NEDOSTATOK SPÁNKU Z VÁS ROBÍ “HORŠIEHO“ ČLOVEKA. PREČO JE TO TAK?

„Ešte 5 minút a pôjdem do postele“, už dávno nie je výhovorkou len malých detí. Ešte jeden e-mail, ešte chvíľka na sociálnej sieti, ešte dopozerám film.  A ráno na seba ledva pozeráte v zrkadle.

Nedostatok spánku však môže mať za následok ďaleko horšie veci  než len prehliadku vášho chrupu pri každom zívnutí. Pri vynechávaní spánku v dostatočnej dĺžke sa značne zhoršuje aj vaša schopnosť uvažovať. Čo všetko je dôsledkom spánkovej deprivácie?

1.Spomalenie reakčného času

Položil vám kolega jednoduchú otázku a vy máte pocit, že riešite hotový rébus? Schopnosť reagovať je po prebdenej noci viditeľne spomalená. Myseľ sa ťažšie sústredí,  a to zabraňuje vykonávaniu mnohých aktivít. Ak ste ponocovali, neodporúča sa ani sadať za volant.

2.Znížená schopnosť rozpoznávať

Študenti pred skúškou majú tendenciu učiť sa až do svitania. Avšak nedostatok spánku spôsobuje tiež problémy pri rozhodovaní či triezvom uvažovaní.  Klesá i schopnosť pamätať si. Pred každým dôležitým stretnutím či úlohou sa preto radšej poriadne vyspite.

3.Výkyvy emócii

Ruka v ruke s klesajúcim vnímaním stúpajú naše emócie. Ak ste dnes nevrlý a máte pocit, že celý svet ide proti vám, možno ste len málo spali. Nie nadarmo sa hovorí: „Ráno múdrejšie večera.“

Prečo málo spíme?

Príčin nespavosti existuje niekoľko. Stres, neschopnosť vypnúť, zlé stravovacie návyky a v neposlednom rade posteľ, v ktorej sa necítime dobre. Niekedy môžeme byť unavení až-až, ale spánok neprichádza.
Na vine vtedy môže byť nevhodný matrac či vankúš. Naše telo sa im nevie prispôsobiť a nedokáže si nájsť  príjemnú polohu na spánok. Nezanedbajte preto výber matraca a odskúšajte si ho osobne v predajni. Investícia do zdravia sa vám bude vracať celý život.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa