NESKRACUJTE SI ŽIVOT PRÍLIŠ KRÁTKYM ANI PRÍLIŠ DLHÝM SPÁNKOM!

01-02-2024

Ako veľmi je pre nás kvalitný spánok dôležitý? Táto otázka má dnes už jasné odpovede. Bez dobrého oddychu naše telo ani psychika nefunguje tak, ako má.

NESKRACUJTE SI ŽIVOT PRÍLIŠ KRÁTKYM ANI PRÍLIŠ DLHÝM SPÁNKOM!

Súčasťou zdravého životného štýlu je aj dĺžka spánku. Hoci žijeme v rýchlej dobe, dobrý a kvalitný spánok by sme si mali dopriať každý deň bez ohľadu na to, koľko toho máme v práci, či v domácnosti. Aj keď väčšina ľudí potrebuje rôznu dĺžku spánku, ideál je 7 až 8 hodín denne. Akú ma porušenie týchto nepísaných pravidiel dosah, to skúmali vedci. Ich výsledky sú prekvapivé.

Riziko srdcových ochorení totiž dokáže zvýšiť nielen málo, ale aj veľa spánku. Desaťročná štúdia vedcov z Brigham and Women´s Hospital to podložila výskumom na 71 617 zdravotných sestrách.

Ženy rozdelili do niekoľkých skupín. Prvá skupina spávala menej ako 5 hodín denne. Ženám v tejto skupine stúplo riziko ochorenia o 30%. Ďalej tu boli ženy, ktoré spávali šesť hodín. V tejto skupine sa zvýšilo riziko o 18%. Ženy, ktoré spávali viac ako sedem hodín majú riziko vo výške 9%.

Tieto výsledky však neboli očakávané. Rozdiely ukázal aj nadmerný spánok, to znamená viac ako 8 hodín spánku. 9 a viac hodín zvyšuje riziko srdcového ochorenia až o 38%.  Očakávane, najnižšie riziko mali ženy pri osem hodinovom spánku. Z výskumu vyplýva, že „vyspávanie“ môže byť pre naše zdravie ešte nebezpečnejším nepriateľom ako málo spánku. To, že spíme dlho, je však tiež mnohokrát dôsledkom zlého spánku.

Na to, aby ste si svoj spánok užili, nebudili sa polámaní a teda nevyspatí do sýtosti, je potrebných niekoľko vecí. Základ tvorí dobrý matrac, ktorý plne vyhovuje vašim potrebám a kvalitný vankúš. Ak teda trpíte zlým a nepravidelným spánkom, ktorý je dlhší, ako by mal byť, naši predajcovia vám ochotne poradia pri výbere produktov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa únavy a užívať si relax v posteli plnohodnotne.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa