Dokáže nám víkendové „vyspávanie“ nahradiť málo spánku počas týždňa?

01-02-2024

Jedným z častých javov dnešnej hektickej doby je nedostatok spánku. Stalo sa bežnou praxou, že cez týždeň pracujeme alebo sa zabávame dlho do noci, a následne sa snažíme tento deficit dospať neskôr. Hlavne víkendy poznáme ako čas, kedy si vieme dopriať a nedostatok spánku dohnať.

Dokáže nám víkendové „vyspávanie“ nahradiť málo spánku počas týždňa?

Jedným z častých javov dnešnej hektickej doby je nedostatok spánku. Stalo sa bežnou praxou, že cez týždeň pracujeme alebo sa zabávame  dlho do noci, a následne sa snažíme tento deficit dospať neskôr. Hlavne víkendy poznáme ako čas, kedy si vieme dopriať a nedostatok spánku dohnať.

A keďže sme Štúdio zdravého spánku, rozhodli sme sa pozrieť na túto problematiku očami vedy a kvalifikovane odpovedať na otázku:

Dá sa skutočne cez víkend dospať to, čo sme nestihli cez týždeň?

Vedci z Penn State University College of Medicine zrealizovali štúdiu, v ktorej si kládli práve túto otázku. Do štúdie bolo zapojených 30 zdravých, dospelých mužov a žien, ktorí museli stráviť niekoľko dní v spánkovom laboratóriu.  Tu boli dokonale simulované dni, počas ktorých sa im nedostávalo toľko spánku, ako by bolo vhodné. Konkrétne mohli počas 6tich dní spať len 6 hodín - čo je bohužiaľ priemer väčšiny pracujúcich ľudí. Následne strávili tri dni „vo víkendovom móde“, kedy si mohli pospať až desať hodín.

Aké boli výsledky?

Výskum ukázal, že stratégia víkendového dospávania je účinná iba čiastočne.  Dva dni regenerácie ( 10 hodinového spánku) zlepšili len niektoré negatívne príznaky, ktoré nedostatočný spánok spôsobil. Výsledky boli nasledovné:

  •  Po 6tich nociach nedostatočného spánku boli ľudia počas dňa oveľa unavenejší.  Tento efekt „dospanie“ dokonale odstránilo a „miera unavenosti“ počas dňa sa vrátila do pôvodných hodnôt
  • Rovnako sa do normálu vrátili aj v krvi merané zápalové markery a úroveň kortizolu (hormónu, ktorého úlohou je zvyšovanie celkovej pohotovosti pri záťažových situáciách), ktoré boli počas sledovaného týždňa výrazne znížené
     
  • Dospanie však nepomohlo navrátiť (pred experimentom nameranú) úroveň pozornosti


Čo nám teda z toho vyplýva?

Dlhší spánok počas víkendov nám nenavráti všetko, čo sme počas náročného týždňa stratili a podľa výsledkov výskumu trpí hlavne naša pozornosť, ktorá je po takomto období výrazne znížená. To však neznamená, že dospanie nepomôže vôbec a určite ho po hektickom týždni doporučujeme. Je to však len jedna zo stratégií, ako bojovať s nedostatkom spánku. Tou druhou je krátke poobedné zdriemnutie o ktorom sme písali v jednom z našich predchádzajúcich blogov. Najlepšie je tieto dve činnosti kombinovať.
 

Nezabúdajme však, že tento výskum sledoval iba jednorázový týždeň s nedostatkom spánku. Dlhodobé odopieranie si nočného oddychu môže mať za následok aj mnohé iné negatívne vplyvy na organizmus.

Nikto z nás sa asi z času na čas nevyhne obdobiu, kedy si nemôže pospať tak ako by chcel. Rozumný denný režim doplnený minimálne 7 hodinami spánku nám však zaručí, že budeme mať dostatok energie každý deň, nielen počas víkendov.    

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa