Aj poloha postele ovplyvní váš spánok

06-02-2024

Ak ráno nevládzete vstať, alebo sa budíte celý dolámaný, dôvodom môže byť aj nesprávne zariadená spálňa. Na kvalitu spánku pôsobí množstvo faktorov, ktoré môžete ovplyvniť. Základom je kvalitný matrac, ale nezabúdajte ani na ďalšie spôsoby, ako zlepšiť svoj zaslúžený relax v posteli.

Aj poloha postele ovplyvní váš spánok

Prvoradý je priestor

Kam položiť posteľ tak, aby sa vám spalo, čo najlepšie? Odborníci odporúčajú čo najďalej od dverí aj okna. Okrem estetiky tu dôležitú úlohu zohráva nežiaduci prievan. Opretá by napriek trendom mala byť o stenu a nie voľne postavená v priestore. Dôležitý je však najmä pohodlný prístup k lôžku. Nemali by ste na ceste k posteli v izbe nič prekračovať ani obchádzať. Podľa pravidiel feng-šuei je správne umiestnená posteľ uhlopriečne od dverí. Za záhlavím postele je rovná, nie šikmá stena. Ak si plánujete kvôli útulnosti zavesiť nad hlavu police, nerobte to. Okrem rizika úrazu to má údajne aj zlý vplyv na váš spánok. Radšej si zvoľte posteľ s vysokým čelom.

Žiaden šatník ani pracovňa

Čo je pri zariaďavaní spálne podstatné, to je fakt, že by mala byť naozaj spálňou. Mnohokrát sa to nedá dodržať kvôli nedostatočnému priestoru v celom byte. A tak miestnosť nepoužívame len na spanie, ale tiež vešanie prádla, žehlenie, či prácu s počítačom. Ak je to možné, snažte sa eliminovať aspoň nadbytočný nábytok. Spálňa by mala byť otvoreným priestorom bez množstva skríň. Ak potrebujete odkladací priestor, odborníci odporúčajú nočné stolíky.

Opatrne s emóciami

V spálni by mala byť atmosféra, ktoré nevyvoláva prisilné emócie, čo úzko súvisí aj s výberom farieb. Hoci to väčšinou závisí od jednotlivého vkusu, sú farby, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Silné kontrasty farieb znášajú ženy bez problémov, ale mužskú psychiku často burcujú. Opatrne treba zaobchádzať najmä s červenou, ďalej tiež zelenou a žltou.Ich optimizmus nenecháva naše zmysly v pohode, preto patria skôr do pracovne. Najvhodnejšie sú príjemné, teplé odtiene.

Nezabúdajte ani na materiály. Aktuálnym trendom sú čalúnené postele, ktoré sú príjemné na dotyk aj pohľad.

Vykročte do nového

Ak sa chcete držať rád feng-šuei, mali by ste do nového vzťahu, alebo nového bývania vhupnúť spoločne s novou posteľou. Podľa tejto filozofie majú totiž predmety schopnosť uchovávať v sebe tak pozitívne, ako aj negatívne energie. Napríklad mladomanželia by mali odmietnuť každú ponuku obdarovania už používanými posteľami či nákup z druhej ruky. Vykročenie do novej etapy života ide ruka v ruke s novou posteľou.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa