20 overených tipov, ako bojovať s nespavosťou

27-02-2024

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz viac ľudí stretáva s problémami spojenými s nespavosťou a zlou kvalitou spánku. Či už je príčinou stres, nadmerné používanie elektronických zariadení alebo nezdravý životný štýl, dôsledky nespavosti môžu mať vážny vplyv na fyzické zdravie, psychickú pohodu a celkovú kvalitu života. Našťastie existuje mnoho prírodných spôsobov, ako podporiť lepší spánok a zlepšiť svoj spánkový cyklus. 

V tomto článku vám predstavíme 20 overených tipov, ktoré zahŕňajú bylinky, vitamíny, ale aj rôzne aktivity a prípravy na spánok, vďaka ktorým môžete efektívne bojovať s nespavosťou. Pripravte sa teda na to, že sa ponoríte do sveta prírodných riešení pre váš spánok, a objavíte, ako môžu mať malé zmeny vo vašich denných návykoch veľký vplyv na to, ako dobre a ako dlho spíte.

 

20 overených tipov, ako bojovať s nespavosťou

V dnešnej uponáhľanej dobe sa čoraz viac ľudí stretáva s problémami spojenými s nespavosťou a zlou kvalitou spánku. Či už je príčinou stres, nadmerné používanie elektronických zariadení alebo nezdravý životný štýl, dôsledky nespavosti môžu mať vážny vplyv na fyzické zdravie, psychickú pohodu a celkovú kvalitu života. Našťastie existuje mnoho prírodných spôsobov, ako podporiť lepší spánok a zlepšiť svoj spánkový cyklus. 
V tomto článku vám predstavíme 20 overených tipov, ktoré zahŕňajú bylinky, vitamíny, ale aj rôzne aktivity a prípravy na spánok, vďaka ktorým môžete efektívne bojovať s nespavosťou. Pripravte sa teda na to, že sa ponoríte do sveta prírodných riešení pre váš spánok, a objavíte, ako môžu mať malé zmeny vo vašich denných návykoch veľký vplyv na to, ako dobre a ako dlho spíte.

Spiaca žena v posteli.

1. Melatonín


Melatonín je hormón produkovaný v žľaze medzimozgu (epifýza), ktorý má kľúčovú úlohu v regulácii spánkového cyklu. Jeho produkcia sa zvyšuje s príchodom tmy, čím signalizuje telu, že je čas pripraviť sa na spánok. V dnešnej dobe, keď sú ľudia často vystavení umelému osvetleniu a elektronickým zariadeniam, ktoré môžu potlačiť produkciu melatonínu, sa doplnky s týmto hormónom stali populárnou voľbou pre podporu zaspávania.


Mnoho ľudí si však myslí, že vďaka braniu vitamínu s vysokým obsahom melatonínu budú určite lepšie spať a nič iné nemusia robiť. Nie je to však tak, veľmi dobre tento hormón opísal odborník na spánok Matthew Walker vo svojej knihe
Prečo spíme. V knihe prízvukuje, že melatonín nemá vplyv na vytváranie spánku, ale jeho úloha je signalizovať organizmu, že je tma a teda čas nočného pokoja. Zjednodušene povedané, melatonín len poženie spánok vyvolávajúce časti mozgu, aby sa aktivovali.

Neberte melatonín ako zázračný liek, ktorý vyrieši vašu nespavosť. Tento doplnok využijú najmä ľudia, ktorí absolvovali dlhšiu cestu a trpia „pásmovou chorobou“ známou ako „jet lag“. 

Tabletky melatonínu položené na dlani.

2. Valeriána  

Valeriána lekárska je liečivá bylina, ktorá sa už stáročia používa na liečbu nespavosti a podporu relaxácie. Jej koreň obsahuje zlúčeniny, ktoré majú sedatívne účinky na mozog a nervový systém, čím pomáha uľahčiť proces zaspávania. Valeriána je často odporúčaná ako prírodná alternatíva k farmaceutickým vitamínom na spánok, pretože zvyčajne nevyvoláva závislosť ani nepríjemné vedľajšie účinky.

Používanie valeriány môže byť prospešné nielen pre zlepšenie kvality spánku, ale tiež ako podpora pri liečbe úzkosti a stresu. Je dôležité dbať na to, aby sa valeriána užívala podľa odporúčaní, keďže veľké dávky alebo dlhodobé používanie môžu mať opačný účinok a narušiť spánok.


Valeriánu je možné užívať v podobe čaju, tinktúr alebo vo forme tabliet.

Kvet valeriány.

3. Citrónová tráva

Citrónová tráva má upokojujúce účinky, ktoré môžu pomôcť pri úzkosti a strese, ktoré sú častou príčinou nespavosti. Táto bylinka je užitočná samostatne alebo v kombinácii s inými bylinami, ako je valeriána alebo levanduľa, čím sa zvyšuje ich celkový relaxačný a spánkový efekt. Je dostupná vo forme čajov, esenciálnych olejov alebo ako súčasť bylinných zmesí určených na podporu spánku.

Nápoj z čerstvej citrónovej trávy.

4. Chmeľ 

Chmeľ, známy predovšetkým svojím využitím pri výrobe piva, obsahuje zlúčeniny, ktoré pôsobia relaxačne a môžu podporovať hlbší a pokojnejší spánok. Na mnohých ľudí má už jeden pohár piva utlmujúce účinky, avšak rozhodne vám neodporúčame piť pred spaním pivo. Namiesto piva siahnite radšej po chmeľovom čaji alebo tinktúre.


Chmeľové šištičky majú vysoký obsah silíc, trieslovín, flavonoidov a vitamínu B, ktoré majú vynikajúce pôsobenie na nervovú sústavu. Má upokojujúce účinky na myseľ a pomáha ľuďom k lepšiemu zaspávaniu.

Chmeľové šištičky.

5. Levanduľa

Levanduľa je všeobecne známa pre svoje silné relaxačné a upokojujúce vlastnosti. Jej esenciálny olej sa často používa v aromaterapii na zníženie úzkosti a podporu relaxácie pred spánkom. 

Levanduľu môžete jednoducho začleniť do svojho života a tak isto je možné ju bezproblémovo pestovať aj v našich klimatických podmienkach. Môžete ju doma usušiť a ušiť si malé látkové vrecúška, ktoré si položíte vedľa vankúša.
 
Levanduľový esenciálny olej položený vedľa difuzéra.

6. Harmanček

Harmanček, taktiež známy aj ako rumanček alebo kamilka, je ďalšou bylinou s dlhou históriou používania na podporu spánku a relaxácie. Kamilkový čaj je obľúbeným večerným nápojom, ktorý pomáha uvoľniť telo a myseľ, pripraviť sa na spánok a zlepšiť celkovú kvalitu spánku. Harmanček obsahuje apigenin, antioxidant, ktorý sa viaže na určité receptory v mozgu, čím pomáha vyvolávať pocit uvoľnenia a spánku.

 

Krabička s vrecúškami kamilkového čaju.

 7. Ashwagandha

Ashwagandha je adaptogénna bylina, ktorá sa tradične používa v ajurvéde na zlepšenie stresovej odolnosti a podporu celkového zdravia. V kontexte spánku, ashwagandha pomáha regulovať hladiny kortizolu, stresového hormónu, ktorý môže narušiť prirodzený spánkový cyklus. Užívanie ashwagandhy pred spaním môže pomôcť zmierniť úzkosť a podporiť pokojnejší a neprerušovaný spánok.


Užívanie ashwagandhy ako doplnku môže byť prospešné pre ľudí, ktorí bojujú s nespavosťou alebo prerušovaným spánkom v dôsledku stresu alebo úzkosti. Táto bylina je dostupná v rôznych formách, vrátane prášku, kapsúl a čajov, čo umožňuje jej jednoduché začlenenie do denného režimu pre tých, ktorí hľadajú prírodné metódy na zlepšenie kvality spánku.

Tabletky ashwagandha položené na dlani.

8. Medovka 

Medovka lekárska je bylina, ktorá je známa pre svoje upokojujúce a relaxačné vlastnosti, čo ju robí ideálnou na použitie pri liečbe nespavosti a zlepšení kvality spánku. Tradične sa používa na zmiernenie nervového napätia, stresu a úzkosti, ktoré sú častými príčinami nespavosti. Konzumácia čaju z medovky pred spaním môže pomôcť telu a mysli uvoľniť sa, čím uľahčuje prechod do pokojného a regeneračného spánku.

 Tak isto odporúčame využiť aj esenciálny olej z medovky do difuzéra, ktorý je vhodné zapnúť dostatočne vopred pred spaním. Vytvoríte si tak príjemnú a voňavú atmosféru, ktorá vám navodí relaxačnú náladu a uvoľnenie.

Obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na nervový systém, a tým pomáhajú zlepšiť spánkový cyklus. Okrem toho, medovka môže zlepšiť kvalitu spánku tým, že znižuje dobu potrebnú na zaspávanie a minimalizuje nočné prebúdzanie.

 Čaj zo sušenej medovky v plechovke.

9. Mäta
Mäta pieporná je ďalšia bylina, ktorá môže mať priaznivý vplyv na spánok, hoci jej primárne využitie sa častejšie spája s podporou trávenia a zmiernením bolesti hlavy. Mäta obsahuje mentol, ktorý pomáha uvoľniť hladké svalstvo a podporiť pocit relaxácie. Vo forme čaju môže mäta pieporná poskytnúť upokojujúci rituál pred spaním, ktorý pomáha telu a mysli uvoľniť sa a pripraviť na spánok.

Okrem čaju, ju podobne ako medovku môžete využiť v aromaterapii a použiť tento esenciálny olej do difuzéra. Príjemná vôňa pred spaním vo vás môže vyvolať relaxačnú atmosféru a pomôže vám k lepšiemu spánku. 
 

Sušené listy mäty pripravené na čaj.

10. Magnézium
Magnézium je vynikajúcim doplnkom na zlepšenie kvality spánku, uľahčuje zaspávanie a predlžuje celkový čas spánku. Tento nevyhnutný minerál má kľúčovú úlohu v mnohých telesných funkciách, vrátane funkcie nervov a svalov, regulácii krvného tlaku a cukru v krvi, ako aj pri podpore budovania kostí a DNA. Ďalej je súčasťou viac ako 300 biochemických reakcií v tele, čo ho robí kľúčovým pre zdravie a dobrú kondíciu.

 Magnézium v prášku vysypané na dlani.

Magnézium môže pomáhať so spánkom ovplyvňovaním aktivity v mozgu, ktoré sú priamo spojené so spánkom. Tak isto pomáha na zníženie symptómov syndrómu nekľudných nôh, ktorý výrazne narúša kvalitný spánok. 

 
Užívanie magnézia odporúčame konzultovať s vašim lekárom, najmä ak užívate nejaké lieky, ktoré by ním mohli byť ovplyvnené. Magnézium môžete dopĺňať aj pomocou vyváženej stravy, do ktorej začleníte napríklad orechy, listovú zeleninu, strukoviny, semienka, sójové produkty, mliečne produkty, avokáda alebo banány.

Trs banánov, avokádo a orechy.

11. Meditácia

Meditácia môže na zlepšenie spánku pôsobiť viacerými spôsobmi. Je považovaná za druh terapie zameranej na myseľ a telo, pretože techniky meditácie často kombinujú mentálnu prácu s fyzickými aspektmi, ako je hlboké dýchanie. Vďaka meditácii môžete dosiahnuť celkovú relaxáciu, ktorá pripraví telo na spánok. 

 
Existujú rôzne druhy meditácie, najlepšie je si vyskúšať, aký štýl vám bude najviac vyhovovať. Môžete zvoliť rôzne aplikácie, vedené meditácie na YouTube alebo postupovať podľa návodov, ktoré si prečítate v knihe alebo na internete. Počas meditácie by ste mali byť v tichom a kľudnom prostredí a mali by ste sedieť alebo ležať v pohodlnej polohe.  

Tie kroky sa najčastejšie opakujú v meditačných cvičeniach:

 1. sústredenie sa na prítomný okamih s otvorenou, nekritickou mysľou, 
 2. opakovanie určitej frázy, 
 3. vizuálne obrazy, 
 4. sústredenie sa na dýchanie,
 5. postupné uvoľnenie každej časti tela, 
 6. koncentrácia na určitý objekt.
 
Nečakajte však, že po jednej meditácii budete hneď sladko spať, meditáciu je možné prirovnať k cvičeniu. Musíte ju praktizovať pravidelne, aby to malo zmysel a dosiahli ste požadovaný efekt relaxácie a čistejšej mysle. Okrem lepšieho spánku je meditácia vynikajúcim bojovníkom proti stresu a úzkostiam. 
 

Muž v tureckom sede s rukami v meditačnej pozícii.

12. Joga 

Joga je jednou z najúčinnejších metód pre zlepšenie kvality spánku. Pravidelná prax jogových pozícií (asán) môže napomôcť nielen fyzickej flexibilite, ale aj mentálnej relaxácii, čo je kľúčové pre dobrý nočný odpočinok. Joga stimuluje parasympatický nervový systém, ktorý podporuje pocit pokojnosti a relaxácie, čím znižuje úroveň stresu a úzkosti – dve časté príčiny nespavosti. 

 

Či už ide o jemné strečingové cvičenia pred spaním alebo o špecifické relaxačné pozície, ako je balasana (pozícia dieťaťa) alebo shavasana (pozícia mŕtvoly), joga môže byť cenným nástrojom pre zlepšenie kvality spánku. Okrem toho, pravidelné cvičenie jogy pomáha regulovať dýchanie, zlepšuje trávenie a znižuje fyzické napätie, čo sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú spánok. 

 

Žena ležiaca v jogovej pozícii shavasana.

13. Prechádzky

Ľahká fyzická aktivita, ako je chôdza po večeri, pomáha tráviacemu systému spracovať jedlo a zároveň posilňuje srdce a pľúca. Čerstvý vzduch a zmena prostredia môžu byť veľmi uvoľňujúce, najmä ak trávite väčšinu dňa vnútri. Prechádzky v prírode alebo v tichých mestských oblastiach môžu znížiť úroveň stresu a úzkosti, čo sú časté príčiny problémov so spánkom. Navyše, expozícia slabému večernému svetlu pomáha nastaviť vnútorné hodiny tela a podporuje produkciu melatonínu.

 
Okrem fyzických výhod, prechádzky tiež poskytujú čas na premýšľanie a meditáciu. Môžete teda využiť naše rady, ako meditovať a počas prechádzky si vyčistíte myseľ od denných starostí a napätia. Vytvoríte si tak príjemný prechod medzi hektickým dňom a pokojnou nocou. 
 

Západ slnka v prírode počas prechádzky.

14. Strečing

Ak neobľubujete jogu, ani prechádzky, ľahký večerný strečing bude pre vás ideálnou voľbou. Táto forma ľahkého fyzického cvičenia je zameraná na uvoľnenie napätia v svaloch, zlepšenie flexibility a podporu celkového pocitu pohody. Strečingové cviky pred spaním môžu pomôcť zmierniť stres a úzkosť nahromadené počas dňa, čo umožňuje telu a mysli prejsť do kľudného stavu, ideálneho pre zaspanie.

 Jednoduché strečingové cviky pomáhajú zlepšiť cirkuláciu krvi a pomáhajú zmierniť bolesti svalov, čo je často prekážkou pre pohodlný a nerušený spánok. Strečing tiež podporuje hlbšie dýchanie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou procesu relaxácie a prípravy na spánok.

Zahrnutie strečingu do večernej rutiny môže pomôcť vytvoriť uvoľňujúci rituál, ktorý signalizuje telu, že sa blíži čas na odpočinok. Tento rituál nemusí byť časovo náročný, stačí len pár minút, ktoré si vyhradíte pred spaním. Dôležité je vykonávať cviky pomaly a sústredene, pričom sa zameriavate na uvoľnenie a relaxáciu tela.

Tu sú niektoré z najjednoduchších a najúčinnejších strečingových cvikov vhodných na cvičenie pred spaním:

Predklon v sede

 1. Sadnite si na podlahu s nohami natiahnutými pred sebou.
 2. Pomaly sa predkláňajte v páse, snažiac sa dotknúť prstov na nohách alebo aspoň predkolení.
 3. Držte pozíciu niekoľko sekúnd, pričom sa snažte uvoľniť do strečingu s každým výdychom.
 

Cvičiaci muž v predklone v sede.

Pozícia dieťaťa

 1. Sadnite si na päty a zároveň natiahnite ruky pred sebou na podlahu.
 2. Čelo nechajte spočinúť na podlahe, pričom by ste mali cítiť strečing v chrbte a ramenách.
 3. Túto pozíciu si udržte niekoľko hlbokých dychov.
   
 Cvičiaci muž v pozícii dieťaťa.

Motýľ

 1. Sadnite si na podlahu, ohnite kolena a spojte podošvy vašich nôh dohromady.
 2. Držte nohy čo najbližšie k telu a jemne tlakom kolien smerom nadol zintenzívňujte strečing.
 3. Udržujte chrbát rovný a snažte sa relaxovať do pozície.
 

Muž držiaci si chodidlá počas strečingu v pozícii motýľ.

Strečing lýtok

 1. Postavte sa tvárou k stene a postavte jednu nohu pred seba, druhú za seba, pričom zadná päta zostáva na zemi.
 2. Pomaly sa nakláňajte dopredu, až kým necítite napínanie lýtka zadnej nohy.
 3. Udržte niekoľko sekúnd a potom zopakujte na druhej nohe.
 

Muž strečujúci lýtka.

Strečing stehien v stoji

 1. Postavte sa a ohnite jednu nohu za sebou, chyťte si členok a pritiahnite pätu k zadku.
 2. Držte koleno smerom nadol a bedrá vystrčené dopredu, aby ste cítili strečing na prednej strane stehna.
 3. Držte niekoľko sekúnd a potom zopakujte na druhej nohe.
 

Muž držiaci si členok pri zadku počas strečingu stehien.

Strečing ramien

 1. V sede alebo stoji prekrížte jednu ruku cez telo a druhou rukou si ju pritlačte k hrudi.
 2. Pri tomto cviku budete cítiť strečovanie vonkajšej strany ramena.
 3. Udržte niekoľko sekúnd a potom zopakujte na druhej strane.
 

Muž strečujúci ramená.

15. Digitálny detox

V dnešnej dobe je jednou z hlavných prekážok kvalitného spánku nadmerná expozícia obrazovkám elektronických zariadení pred spaním. Modré svetlo, ktoré na vás svieti z  obrazoviek mobilných telefónov, tabletov, počítačov a televízorov môže narušiť produkciu melatonínu. 

 
Digitálny detox, teda obmedzenie používania týchto zariadení aspoň hodinu pred spaním, môže výrazne zlepšiť kvalitu spánku. Namiesto toho môžete večer využiť na relaxačné aktivity, ako je čítanie, meditácia alebo rozhovory s rodinou, ktoré podporujú prirodzený spánkový cyklus. Začlenenie digitálneho detoxu do večernej rutiny môže zlepšiť nielen spánok, ale aj celkovú duševnú pohodu. 
 

Smartfón a tablet položené na posteli.

16. Čítanie

Čítanie pred spaním môže slúžiť ako účinný nástroj na odreagovanie sa od každodenného stresu a na pomoc pri prechode do pokojného spánku. Táto aktivita podporuje mentálnu relaxáciu tým, že odvádza pozornosť od stresujúcich myšlienok alebo obáv a ponára čitateľa do sveta príbehu, ktorý číta. 

 

Vyberte si knihu, ktorá je pre vás zaujímavá, ale nie príliš napínavá. Cieľom čítania je ukľudniť sa a zrelaxovať si myseľ, napínavé detektívky si teda radšej nechajte na denné čítanie. Tým, že si pred spaním doprajete čas na čítanie dobrej knihy namiesto nekonečného scrollovania sociálnych médií alebo sledovania televízie, môžete lepšie podporiť svoj prirodzený spánkový cyklus a zlepšiť kvalitu odpočinku. Čítanie tiež stimuluje kreativitu a predstavivosť, čo môže viesť k príjemnejším a pokojnejším snom.

 

Žena čítajúca knihu Prečo spíme v posteli.

17. Relaxačná hudba alebo zvuky prírody.

Počúvanie uvoľňujúcej hudby alebo zvukov prírody pred spaním môže mať terapeutický účinok na myseľ a telo. Tiché melódie, harmonické tóny, alebo prirodzené zvuky, ako sú šum vody, šuchot listov alebo spev vtákov, môžu navodzovať stav hlbokého uvoľnenia. Tieto zvuky pomáhajú znižovať úroveň stresu a úzkosti tým, že odvádzajú pozornosť od každodenných starostí a podporujú hlboké dýchanie, ktoré je nevyhnutné pre relaxáciu a zaspanie.

 

Playlist relaxačnej hudby na smartfóne.

18. Teplý kúpeľ

Teplý kúpeľ pred spaním je jednou z najstarších a najúčinnejších metód na podporu relaxácie a lepšieho spánku. Teplota vody zvyšuje telesnú teplotu, a keď z kúpeľa vystúpite, rýchly pokles telesnej teploty napodobňuje prirodzený pokles, ktorý sa deje v tele pred spaním. Tento proces podporuje pocit ospalosti a pripravuje telo na spánok. Okrem toho, teplá voda pomáha uvoľniť svalové napätie a zmierniť bolesti, čo je obzvlášť prospešné, ak trávite veľa času sedením alebo ak ste fyzicky aktívnejší. Pridajte si do kúpeľa soľ s esenciálnymi olejmi, ako levanduľa, eukalyptus, mäta alebo medovka, vďaka ich aromaterapeutickým vlastnostiam zvýšite relaxačný účinok kúpeľa.

 

Soľ do kúpeľa s mentolovou a eukalyptovou vôňou.

 19. Dýchacie cvičenia

Dýchacie cvičenia predstavujú ďalšiu účinnú metódu na zlepšenie kvality spánku. Tieto techniky, ako je napríklad hlboké bráničné dýchanie alebo metóda 4-7-8, pomáhajú znižovať úroveň stresu a napätia tým, že aktivujú parasympatický nervový systém, ktorý podporuje stav odpočinku a relaxácie. 

 
Metóda 4-7-8, známa tiež ako "relaxačné dýchanie", je jednoduchá, ale účinná technika dýchania navrhnutá Dr. Andrewom Weilom. Táto technika je zameraná na upokojenie mysle a tela, čím pomáha zlepšiť kvalitu spánku a znižovať úroveň stresu. Postup je jednoduchý:
 1. Vyprázdnite pľúca s hlbokým výdychom cez ústa.
 2. Zatvorte ústa a ticho vdýchnite nosom počas 4 sekúnd.
 3. Zadržte dych na 7 sekúnd.
 4. Hlboký výdych cez ústa počas 8 sekúnd, čím úplne vyprázdnite pľúca.
 
Tento cyklus by sa mal opakovať tri až štyrikrát. Dôležité je túto techniku praktizovať pomaly a sústrediť sa na hlboký dych. Praktizovanie tejto metódy pomáha znížiť srdcovú frekvenciu a znižuje hladinu stresu, čo napomáha lepšiemu a pokojnejšiemu spánku. 
 
Pravidelné praktizovanie dýchacích cvičení môže zlepšiť schopnosť rýchlejšie zaspať a prehlbovať spánok, znižujúc pritom pravdepodobnosť nočného prebúdzania.

Dýchacie cvičenia sú obzvlášť výhodné, pretože ich môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek, a nevyžadujú žiadne špeciálne vybavenie alebo veľkú fyzickú námahu. 

 

Žena sediaca v tureckom sede počas dýchacieho cvičenia.

20.Tmavé prostredie

Tmavé prostredie je kľúčové pre podporu hlbokého a nerušeného spánku. Tmavé prostredie napomáha prirodzenému zvýšeniu hladiny melatonínu, čo signalizuje telu, že je čas na odpočinok. Toto je dôvod, prečo je dôležité minimalizovať akékoľvek silné svetlo v spálni, či už ide o pouličné svetlá prenikajúce cez záclony alebo LED diódy z elektroniky.

 
Na zabezpečenie tmavého prostredia môžete použiť zatemňovacie závesy alebo rolety, ktoré blokujú vonkajšie svetlo. Ďalšou možnosťou je použitie očnej masky, ktorá môže byť obzvlášť užitočná, ak nie je možné úplne zatemniť miestnosť. Odstránenie alebo zakrytie všetkých zdrojov svetla v spálni, vrátane budíkov a iných elektronických zariadení, môže tiež prispieť k vytvoreniu ideálneho prostredia pre spánok.  

Zatvorené žalúzie.

 


 

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa