4 veci, ktoré by ste mali vedieť o jedle pred spánkom

01-02-2024

Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že aj jedlo ovplyvňuje kvalitu vášho spánku? Téme jedlo a spánok sa preto venujeme aj na blogu.

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o jedle pred spánkom

4 veci, ktoré by ste mali vedieť o jedle pred spánkom
 
Počet ľudí, ktorí majú problémy so spánkom stále rastie. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že aj jedlo ovplyvňuje kvalitu vášho spánku? Téme jedlo a spánok sa preto venujeme v dnešnom blogu.

1. Čo je najčastejšou príčinou večerného hladu?

Fakt, že prejedanie sa pred spaním je nezdravé, je známy každému. Pre mnohých z nás však robí najväčší problém nepodľahnúť večerným chutiam. Tie ovplyvňuje najmä to, čo jete celý deň. Ak neraňajkujete a počas dňa máte čas len na niečo malé pod zub, máte dobrý základ na to, aby vás večer prepadol obrovský hlad. Nepravidelné stravovanie nás totiž núti nárazovo naplniť náš žalúdok.

2. Ťažké jedlá vám nepomôžu zaspať

Veľmi rozšírený je aj mýtus „ak neviete zaspať, treba sa poriadne najesť“. Pravdou však je, že jedlo na večer vyvoláva v tele opačný efekt. Obehový systém začne intenzívnejšie fungovať aby zabezpečil distribúciu živín z tráviaceho traktu. Toto v tele vyvoláva stres. Trávenie navyše funguje najlepšie, keď stojíme a pri ležaní ho ovplyvňuje gravitácia „zlým smerom“. Aj keď máme po jedle chuť na odpočinok, odporúča sa len krátky oddych, ideálne nie poležiačky.

3. Jedlom dávame mozgu signál, aby bol aktívny

Okrem fyzickej stránky jedlo ovplyvňuje aj našu psychiku. Po tom, ako sa najeme, dostaneme z jedla energiu a signál, že naše telo sa chystá na určitú aktivitu. Najväčšie jedlo by sme teda mali zjesť pred časťou dňa, kedy prežívame najväčšiu záťaž a nie na večer.

4. Prázdny žalúdok tiež nie je dobré riešenie

Do postele by sme však nemali chodiť ani s úplne prázdnym žalúdkom. Ak sa cítite byť naozaj hladní, je dovolené zjesť niečo mále, nie však ťažké. Posledné jedlo dňa je ideálne zjesť 3 až 4 hodiny pred spánkom.  A po čom siahnuť?

•  Tvaroh je vynikajúcou voľbou pre športovo aktívnych ľudí. Obsahuje totiž pomaly vstrebateľné bielkoviny, ktoré zásobujú svaly živinami ešte dlho po tom, ako ste sa uložili do postele.

•  Zaujímavou a výživnou voľbou na večeru sú aj ovsené vločky s jogurtom. Hoci je táto kombinácia považovaná skôr za raňajkovú, obsiahnuté karbohydráty pomôžu na večer ukludniť myseľ a kalcium v jogurte zasa telo.

•  A ak túžite po ovocí, vyskúšajte višne - sú priam nabité prírodným melatonínom – hormónom spánku. Nezáleží pritom, či ich jete v celku, sušené alebo vo forme džúsu.

Zaujímavosť na záver

Kofeínove nápoje v podvečer  nerobia dobrotu – to netreba pripomínať. Ale vedeli ste, že tabuľka čokolády môže obsahovať viac kofeínu ako plechovka coly? Čím je obsah kakaa väčší, tým ťažšie môže byť po nej zaspať.

Späť na výpis článkov

Prihlásenie

Zabudnuté heslo (obnovenie hesla)
Nemáte účet? Registrujte sa